Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Her Yönüyle Hollanda

Yel değirmenleri, laleler, özgürlük: Hollanda! Batı Avrupa ülkesi olan Hollanda’nın, toprakları arasında Karayipler’den üç ada bulunmakta. Deniz seviyesinin altında olmasıyla topraklarının bir kısmını dolduran ülke, Avrupa’nın en büyük limanlarına sahiptir.

Hala meşruti monarşi ile yönetilen ülke, ayrıca Netherlands olarak da bilinmektedir. Özgürlüklerin ülkesi olan Hollanda’da, deniz seviyesi alçak, hoşgörü seviyesi yüksektir. Öyle ki bu ülkede eşcinsel evlilikler yasaldır. Doğa ile iç içe olan Hollanda’da iklim ön plandadır. Halk ulaşım olarak bisikleti tercih ederken, ülkede 20 adet ulusal park ve çokça koruma alanları vardır.  Deniz kıyıları büyüleyici olan ülkenin biyoçeşitliliği göz dolduran cinste. Wadden Denizi kıyıları UNESCO Dünya Mirası ilan edilerek korunmaya alınmıştır. Hollanda ayrıca futbolda getirdiği anlayış ve oluşturduğu ekolle bilinir. 

Hollanda’nın Şehirleri  

Başkenti Amsterdam olan Hollanda, kendi toprakları içinde 12 ile ve Karayip’teki 3 adaya göre yönetimsel düzene sahiptir. Çoğu ülkenin aksine yönetim merkezi başkentin dışına taşıyan Hollanda’nın, yönetim merkezi Lahey’dir. Lahey ayrıca Uluslararası Adalet Divanı ve Ceza Mahkemesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.Somurtkan diplomatların gezindiği bu şehir Hollanda’yı yansıtmaz. Hollanda eğlence, doğa ve sporla bezeli Amsterdam, Rotterdam ve Deventer gibi şehirlere sahiptir.

Hollanda Nerededir?

Hollanda, Kuzey Denizi ile çevrili, çoğunluğu Batı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Almanya ve Belçika ile komşu olan Hollanda, dünyada tarımı ile etkili bir ülkedir.

Hollanda’da Konuşulan Diller Nelerdir?

Hollanda’da en çok konuşulan dil Flemenkçe’dir. Dünya’nın en çok konuşulan dili olan İngilizce, Hollanda’da konuşulurken, resmi dil Hollandaca’dır (Dutch)

  .

Hollanda  Tarihi

Bağımsızlığını 15. yüzyılın sonlarında elde eden Hollanda, Vestfalya Antlaşması ile bağımsızlığını tescillemiştir. 18. yüzyılda ilan ettikleri krallıklarından beri tarihte bugün ki yerini almışlardır.

Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?

Hollanda’ya gitmek için birçok neden vardır. Hollanda’ya açmış laleleri ve dönen yel değirmenlerinin ahengini görmek için gidilecek en iyi dönem bahardır. Diğer aylarda da sıcaklığın gözlemlendiği bu ülkeye gidiş için her mevsim uygundur. 

Hollanda’ya Nasıl Gidilir?

Hollanda’ya İstanbul ve Ankara’dan sık uçuşlar bulunmaktadır. Doğrudan uçuşlarla Amsterdam başta olmak üzere, Maastricht ve Rotterdam’a ulaşabilinir.

Hollanda İklimi Nasıldır?

Hollanda ılıman okyanus iklimine sahiptir. Yazlar çok sıcak olmamakla beraber, kış aylarıda ılıman geçer.  Nem oranının yüksek olduğu ülkede yağış yıl boyunca eşit bir şekilde dağılır.   

Hollanda’nın Ekonomisi Nasıldır?

Hollanda ekonomisi gemicilik, ticaret, turizm ve bankacılıkla birlikte güçlü bir ekonomidir. Dünyanın en fazla ihracat yapan ilk on ülkesi arasında yer alan Hoolanda 16. büyük ekonomiye sahiptir. Refah seviyesinin mutluluk seviyesiyle orantılı olduğu ülke, AB ülkeleri arasında en düşük işsizlik oranına sahip ülkelerin başını çeker.

Hollanda Kültürü

Özgürlüklerin ülkesi olan Hollanda’da bunca en büyük pay insanlarıdır. Hoş görüşlü, güler yüzlü ve nazik olan insanları her fikre, gelenek ve yeniliğe açık ve toleranslıdır. Öyle ki Hollanda’da 185 farklı etnik kökenden insan yaşar.

 Devlet kontrolündeki uyuşturucu madde tüketimi Hollanda’da yasaldır. Hatta bunun bir turizmi oluşan Hollanda’ya, dünyanın dört bir yanından gelen insanlar “coffee shops” adı verilen yerlerde bunu deneyimlemek için uzun sıralar oluşturmaktadır. Gündelik hayatta futbolun da yer bulduğu Hollanda, Hollanda Futbol Ekolü terimini futbol literatürüne kazandırmıştır. 

Hollanda Mutfağı

Zengin bir mutfağa  sahip olmayan Hollanda’da, başlıca patates, et ve lahanayı içeren yemek türleri tüketilir. Fakat ülkenin aldığı göçler ve kültürlere açık yapıları, Hollanda mutfağına dünyanın dört bir yanından lezzetler eklemiştir Hollanda’ya özgü bir lezzet yok mudur dersek, bu elbette Hollanda peynirleri olacaktır. Dünyanın dört bir yanına ihraç ettikleri peynirlerinin en meşhuru Gouda’dır.

Tozmadan Olmaz

Tozmadan olmaz köşemizin konuğu, tahmin edilmesi hiç de zor olmamakla beraber, Amsterdam. Bu şehrin rihmi dilden dile yayılır, ama anlamak için yaşanması gerekir dedirten cinsten. Özgürlüğün uçlarının olmadığı şehir, turistik yapılarıyla da büyülemektedir.

Leave a Comment